Preskočiť na hlavný obsah

Príspevky

Je v nich viac, ako sa na prvý pohľad môže zdať

Sú malé a vyzerajú bezbranne. Kto? No predsa naše deti. No vedia oveľa viac, než sa na prvý pohľad môže zdať. Áno, aj tie 8-mesačné. Navonok môže zdať, že sú to len také malé roztomilé batoliace sa škvŕňatá, ktoré sa len tak uškŕňajú od ucha k uchu, či vreštia, čo im hrdlo ráči. A popri tom sa nenápadko posúvajú centimeter po centimetri k tomu, čo ich neuveriteľne fascinuje (u nás to bola škvrnka na parketách), potom si z ničoho nič sadnú a jedného dňa si to svoje drobča nájdete stáť pri stole, akoby sa nechumelilo. Predsa len, tie somatické pokroky od plazenia sa cez šprinty na štyroch a sedenie až postavenie sa pri nábytku sú také že odrazu a mne to vie vždy vyraziť dych. No vo vnútri toho malého-veľkého človiečika sa rovnako pekelným tempom rysuje komplexná osobnosť so svojimi vlastnosťami a charakterom. A na to som u nás doma trošku pozabudla. 
Priznávam, nie som ten typ rodiča, ktorý by mal všetko do detailu naštudované, čo by kedy malo byť bábo kompetentné zvládnuť. Mám totiž oba…
Posledné príspevky

5- krát ÁNO dovolenke s osem mesačným dieťaťom. Aj Čičmanom a turistike v okolí.

"Uuuuž zistili, že to ide aj s dieťaťom, už ju budú kade-tade vláčiť," skonštatovala moja mamina po tom, čo sme sa celí natešení vrátili z nášho prvého oficiálneho rodinného tripu v trojici. Pôvodne to mala byť len taká oddychová a na prechádzky skúpejšia minidovolenka, no nakoniec sa z toho vykľul parádny turisticko-poznávací minitripík. Ak by vás zaujímalo, ako sme sa s Vilmou zladili tak, aby bola spokojná ona aj my a ako sme to všetko zvládli a čo sme zažili, no najmä to, prečo povedať ÁNO dovolenke s dojčaťom na krku, neostýchajte sa a čítajte ďalej. A na záver sú aj nejaké užitočné tipy, na čo neradno zabudnúť.
1. Výber vhodného miesta a príprava je základ dobrej dovolenkyV prvom rade sa pre nás stal kľúčový výber cieľovej destinácie. Miesta, kde to celé s Vilčou chceme prvýkrát otestovať mimo domova. Ako to bude znášať ona a ako my, ako sa budeme vedieť zladiť a prispôsobiť jeden druhému. Slovensko sa tento rok stalo jasnou voľbou číslo jeden, stačilo už len vymyslieť,…

Krátke letné zamyslenie o príkrmoch + tipy na prvé recepty

Leto je u nás v plnom prúde. A konečne prišli aj tie intenzívnejšie teploty, s čím úzko súvisí častejšie ovlažovanie sa vo vode. No aj príjemné ochladenie spojené s dažďom výborne vyhovuje najmenšiemu členovi našej rodinky. Cez deň hry či kúpanie a večer si rodičia doprajú zaslúžený malý drinčík. Takéto leto my máme. A v takto naplno naštartovanej letnej sezóne sa Vilma pustila do v našej domácnosti veľmi obľúbenej činnosti, do papania. Už skoršie som písala, že z Vilmy sa vykľul milovník jedla, niekedy je z nej hotový gurmán. Musím povedať, že túto vlastnosť - lásku k jedlu - zdedila po oboch rodičoch (nielen po mne :D). Keďže som Vilmu začala testovať v prvom oblizovaní mrkvičky, cukety či kalerábika už krátko po štvrtom mesiaci, aj tá pidiporcia, čo som jej nachystala, bola z tanierika zrazu fuč. A z oblizovačky sa stal papáč. Trošku som sa obávala, či to náhodou nepreháňam. Či jej nemám to jedlo odtrhnúť od úst. No Vilma s tým nemala absolútne žiadne problémy, takže sme v papaní po…

Všetky linky na blog

V staronových koľajach

"Čo nespravíš do obeda, po obede už radšej nezačínaj," znelo moje motto spred materskej "dovolenky". Ktorá dovolenkou ani zďaleka nie je. Minimálne by sa hodilo k názvu doplniť nejaký prídavok - napríklad "materská dovolenka s domácimi povinnosťami". Myslíte, že by som s doktorátom z lingvistiky a s nejakými kontaktmi s touto novinkou obstála pred lexikografmi z Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra? Kto sa tešil, že tento blog bude venovaný obhajovaniu novej definície pojmu "materská dovolenka", toho asi sklamem. Mal to byť len taký frk, ktorý mal za cieľ premostiť úvodné fázy materstva, v ktorých domáce povinnosti absolútne vytesnil nový tvorček v našej domácnosti, k tým dnešným, vyše popolročným skúsenostiam, ako skĺbiť domáce i materské práce, radosti i povinnosti. S potrebou minimálnej pomoci zvonku. Keď si môžem trikrát zakričať "Hurá, som späť!" Teda, aby to bolo úplne jasné, konečne som sa ako-tak popri Vilme vrátila aj k tým úp…

Náš prvý polrok s Vilmou, alebo čo majú spoločné Kramáre, mlieko a bezpodmienečná láska?

Prvý polrok s Vilmou ubehol ako voda. V živote som takýto polrok nezažila. Bol zbesilý, no zároveň v istých momentoch celkom stereotypný. Hoci to bolo niečo celkom iné ako učenie sa na skúšky, obhajovanie dizertačky, organizovanie podujatí a behanie v stredovekom kostýme či písanie článkov do univerzitného časopisu, nuda to rozhodne nebola. Hoci som mala pocit, že jednotlivé mesiace sa neuveriteľne vlečú, svet s Vilmou sa točí hyperrýchlosťou. A áno, priznávam, život sa mi za ostatný polrok kompletne obrátil naruby.
Toľko sa toho za ten krátky čas udialo. Z nášho trojkilového uzlíka je už skoro osemkilová baba. A ja som v našej trojkombinácii aj s celou zvyšnou rodinou a kamošmi prežila veľa krásnych chvíľ, i časy núteného odlúčenia. I zopár mne vlastných zrútení. Ktoré som, ako inak, "naordinovala" ja sama. Aký bol teda prvý polrok jednej mamy a jednej Vilmy spolu s naším tatušom Hasičkom? A čo majú spoločné Kramáre, materské mlieko a úvahy o bezpodmienečnej láske?

Papať, …

Zbožňujem vytváranie spomienok

Ešte raz, zbožňujem vytváranie spomienok. A najradšej spomienky vytváram z fotografií. Ten pocit od vymyslenia cez doladenie detailov až po realizáciu, to všetko si neskutočne užívam. Tentoraz som tvorila obraz s tehotenskými fotkami od našej Aničky, ktorý zavesíme nad schody, kde prostredníctvom obrazov a fotiek plánujem postupne vytvoriť náš vlastný životný príbeh.

Záľubu vo vytváraní tohto typu spomienok som v sebe objavila pri tvorení svadobných fotokníh pre našich. Následne som si dala zo svadby vytlačiť asi 200 fotiek, ktoré som precízne rok a pol lepila do krásneho dreveného fotoalbumu s kresbou hradu Červený Kameň, ktorý sme dostali ako svadobný dar. Len ma mrzí, že netuším od koho (týmto vyhlasujem pátračku po darcovi fotoalbumu, pretože veľmi túžim vedieť, kto nám ho dal). A s mojím najnovším počinom by som sa rada "vyznala" aj takto, prostredníctvom blogu.

Najťažšie na celom mojom, nazvime to, tvorivom procese je rozhodnutie sa, ako chcem, aby výsledok vyzeral. Č…